Petr Vychodil: Rekonstrukci hřiště neberu jen jako investiční akci, je to pro mě srdeční záležitost

Na škvárovém hřišti mezi králodvorskou základní školou a sídlištěm Nad stadionem prožila dětství řada generací místních obyvatel. Letos na jaře mu ale definitivně odzvonilo. Pobíhající děti vystřídala těžká stavební technika a začaly se dít věci. O tom, co jim předcházelo a co bude následovat, jsme si povídali s Petrem Vychodilem, starostou Králova Dvora.

Ptát se vás, zda máte z rekonstrukce hřiště radost, je asi hloupá otázka.

Ne tak docela. Jako starosta mám samozřejmě radost z každé investiční akce, která se podaří, a posune město o kousek dál. V případě rekonstrukce hřiště je to ale vysloveně srdeční záležitost. V sousedním paneláku jsem vyrostl a na hřišti jsem byl jako kluk prakticky denně. Když bych si vyhrnul nohavici, mohl byste vidět, že mám na koleně dodnes zadřený kus škváry. Někdo si může myslet, že to trvalo příliš dlouho, než jsme se do úpravy pustili, ale stálo to zato.

Předělat škvárové prostranství na moderní multifunkční hřiště asi není nic levného. Předpokládám, že pomohly dotační peníze.

Samozřejmě ano. Bez štědré dotace by byl podobný projekt pro Králův Dvůr naprosto nereálný. Předpokládané náklady byly odhadnuty na necelých 20 milionů. Těší mě, že jsme zakázku dokázali vysoutěžit za částku lehce přes 16 milionů a více jak 3,5 milionu ušetřili. A ještě více mě těší, že se nám podařilo vyjednat to, že ušetřené prostředky můžeme znovu investovat na další vylepšení.

Jak budete vylepšovat?                                                 

Pořídili jsme přetlakovou halu a dva tenisové kurty díky ní budou sloužit celoročně. V současné době je již uskladněna ve skladu, namontovaná bude v měsíci říjnu.

Podobně rozsáhlé investice vyvolávají často různé emoce. Setkal jste se i s názorem, že se město do tohoto projektu nemělo pouštět?

Nedávno jsem v on-line rozhovoru pro Deník odpovídal na otázku, zda to bylo nutné. Chápu, že jsou obyvatelé Králova Dvora, z jejichž pohledu to nutné nebylo, mají raději počítače, knížky nebo vycházky. Realita je ale taková, že stav škvárového pozemku byl nejen odstrašující, ale také nebezpečný. Když se naskytla příležitost získat na jeho úpravu do podoby moderního a nadstandardně vybaveného sportoviště dotaci pokrývající 85% nákladů, nebylo o čem přemýšlet. Jednou by se určitě podobné hřiště stejně budovalo, tak proč nevyužít nyní prostředky z Evropské unie a ulevit našemu rozpočtu, respektive využít peníze jinde.

Hřiště budou využívat hlavně sportovní kluby. Jako bývalý sportovec a rodič vím, že je lepší sportovat a vést děti ke sportu na kvalitním a bezpečném hřišti než je nechat na ulici, kde jim hrozí mimo jiné i drogy, alkohol a sprejerství. Zní to sice jako fráze, ale je to pravda.

V sousedním Berouně probíhají mezi vedením města a některými zastupiteli vášnivé diskuze, jejichž příčinou jsou nezřídka daleko menší projekty. Jak je to u vás?

Snažím se dělat vše pro to, aby k nějakým třenicím nebyl důvod. Proto zakládáme k podobně rozsáhlým investičním akcím speciální komisi, do které mohou své lidi navrhovat zastupitelé napříč politickým spektrem. Na zasedání této komise, případně na kontrolní dny na stavbě, pak dostávají všichni zastupitelé pozvánky. Je tak do určité míry vidět, kdo jen povídá před volbami, a kdo se bojí po zvolení do zastupitelstva města přijímat určitý kus zodpovědnost. Ale na druhou stranu musím uznat, že drtivá část zastupitelů v Králově Dvoře, včetně těch nově zvolených, má zájem pracovat pro město a proto bych si dovolil nazvat naší komunikaci jako konstruktivní a určitě ne politickou a osobní. Podle toho, co čtu nejen v Kurýru, v Berouně zřejmě takové štěstí nemají.

Zmínil jste, že stav škvárového pozemku byl odstrašující. Máte v Králově Dvoře ještě něco, co odstrašuje?

Bez dlouhého přemýšlení řeknu, že křižovatku Na Knížecí. Denně po ní projede až 13 000 automobilů a kdyby existovala soutěž o nejproblematičtější dopravní uzel, měli bychom s ní šanci vyhrát minimálně krajské kolo. Tohoto strašáka ale bohužel z našeho města sami nevyženeme. Komunikace je totiž v majetku kraje. Řízením osudu jsem se stal loni v prosinci krajským zastupitelem a věřte mi, že budu dělat všechno proto, aby na tomto místě vyrostl bezpečný kruhový objezd. Nějaký rok si na to ale budeme muset počkat. 

Slavnostní zahájení provozu hřiště bude úzce spojeno se jménem velkého pražského klubu. Naznačuje to něco do budoucna?

Zahajovat budeme skutečně dnem se Spartou, ale nehledejte v tom nějaké hlubší souvislosti. Je to výsledek náhody, které život neplánovaně přináší. Omlouvám se všem fanouškům jiných oddílů a doufám, že přijdou i slávisté, duklisté či baníkovci. Sám jsem sparťan, ale rozhodně zvu fanoušky Plzně. Firma, která stavěla naše víceúčelové hřiště, je totiž právě z Plzně, její majitel je fanoušek Plzně a na slavnostní zahájení určitě přijede.

hlasovalo celkem: 793

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Bankovní a poradenská pobočka v Berouně hledá nového majitele

Bankovní a poradenská pobočka v Berouně hledá nového majitele

(20. listopad 2016) V centru Berouna v Havlíčkově ulici najdete už dva roky pobočku Partners market. Místní si sem zvykli…

Reklama
yoga