Tomáš Vintr: Pokud se za rok na olympiádě v Riu bude jezdit na skejtu, chci být u toho

Z plaveckého bazénu se přes fotbalové hřiště, zimní stadion, tenisový kurt, sportovní halu a další různá sportoviště dopracoval v šestnácti letech až k prkénku s kolečky. A u něj už zůstal. Dnes patří Tomáš Vintr ke světové skateboardingové špičce, ale na Beroun, ve které s ježděním začínal, nezapomněl. Významně se přičinil o vznik moderního skate parku, ve kterém dokázal letos uspořádat závod zařazený do série Světového poháru.

Jak velkou část roku trávíš v Čechách a kolik z tohoto času tady v Berouně?

Posledních dvanáct let hodně cestuji a zhruba od roku 2011 jsem v České republice víceméně výjimečně. S troškou nadsázky by se dalo říct, že jsem Grand Prix Beroun začal před lety pořádat i proto, abych se během roku taky viděl s rodinou. Letos jsem si ale řekl, že cestovat tolik nebudu a snažím se být v Čechách co nejvíce. V zahraničí jsem tak byl jen čtyřikrát.

Koná se podobně významný závod jako Grand Prix Beroun ještě někde jinde v České republice?

Berounská Grand Prix je jediný závod série světového poháru nejen v České republice, ale v celé střední Evropě. Těžko se tak s něčím srovnává, pro jezdce je svou důležitostí zásadní. Střední Evropa sice má ještě pár větších závodů, ty ale nejsou pod záštitou WCS.

Roste ti v Berouně nějaký nástupce?

V Berouně bylo vždycky hodně šikovných kluků. Z mojí party to byli třeba Dan Eliášek, Michal Auředník, Aleš Bubla, Kirill Sandrogajlo, David Fábera, Michal Beran, Thomas Klika a Jindra Rotta... Teď se po skateparku prohání další generace a je tam pár nadějných mlaďasů.. Uvidíme, snad jim to nadšení vydrží. Chce to jim skateboarding přiblížit v moderní podobě, v dobrém areálu a pokusit se je neodstrkovat od společnosti. V Berouně jsou na úřadě fajn lidi, kteří tohle vidí a díky tomu to snad půjde pořád lépe.

Již před hezkou řádkou let jsi ve spolupráci s časopisem ABC natočil školu pro začínající skejťáky. Najdeš si vedle závodního ježdění a organizování akcí čas na práci se začínajícími jezdci i dneska?

Snažím se. Moc rád s malejma klukama jezdím, protože je z nich cítit obrovské nadšení. Předávám jim svoje zkušenosti, díky kterým se oni rychleji učí a beru si z nich trochu té jejich energie a zápalu.

Pořádáš něco jako tréninkové kempy?

Tak to bohužel ne. Na to fakt není čas.

Jezdí na prknech i holky? Nebo jsou to jen roštěnky, které fandí a dělají atmosféru?

Holky na skatu určitě jezdí. A některé dokonce velmi dobře :-) Úroveň triků je sice nižší než u kluků, ale zase se na holky daleko lépe kouká.

Na Wikipedii jsem si přečetl, že jsi začal jezdit až v šestnácti letech. Dělal jsi před tím nějaký jiný sport?

Jako malej prcek jsem dělal snad všechno. Nejdéle ze všeho asi plavání. Potom fotbal, hokej, tenis, judo, karate, florbal a teď mě nenapadá, které všechny další sporty. Pak jednou přišlo zranění a nějakým řízením osudu jsem se dostal ke skateboardu. Dál už jsem nechtěl dělat nikdy nic jiného. Skate je kombinace životního stylu a sportu, která je pro mě naprosto ideální.

Jarda Jágr předvádí, že hokej jde hrát na nejvyšší úrovni i po čtyřicítce. Jak je to u skejtu? V kolika odcházejí špičkový rideři na odpočinek?

Doufám, že to hecnu stejně jako Jarda. Je to borec! Na skatu končí lidi většinou ve chvíli, kdy si najdou jinou zásadní aktivitu - práci, rodinu, děti…, nebo když se vzdají toho "dětského snu". Já se nevzdávám nikdy ničemu.

Takže skejťák až do důchodu?

Přesně tak. Skejťák jednou, skejťák navždy. Dost možná jednou dojde i na ty kempy a intenzívnější práci s mladýma. Učení, trénování, to jsou věci, které by mě do budoucna bavily dělat.

Když jsme spolu mluvili před loňskou velkou cenou, říkal jsi, že skateboarding je na nejlepší cestě mezi olympijské sporty. A že by to dokonce mohlo vyjít už na nejbližších hrách v Riu. Jak to vidíš dneska?

Situace se má tak, že skateboarding na olympiádě najisto bude. Už jsme měli loni v létě dokonce předváděcí demo na Letních olympijských hrách mládeže v čínském Nanjingu.  Shodou šťastných okolností jsem toho byl součástí, a byla to zkušenost na celý život. Fakt jsem si to užil.

Takže ti budeme moct příští rok držet palce v Riu?

Tak to bohužel není jisté. Tutově se ale skateboarding objeví v programu olympiády 2020 v Tokiu. V tuhle chvíli ale není ani Rio ještě úplně ze hry. A pokud by se za rok na olympiádě jezdilo, rozhodně u toho budu chtít být.

 Co by sis nejvíce přál pro berounský skatepark?

Trošku lepší prostředí, střechu, plot a světla. To jsou ale dost velké zásahy, které s sebou nesou dost velké investice. Takže jsem smířen s tím, že to bude chvíli trvat. Každopádně by si to ten areál a kluci, kteří v něm jezdí, zasloužili. A já udělám cokoli, co budu moct, abychom nakonec v Berouně profesionální areál pro ježdění ve všech ročních obdobích měli.

hlasovalo celkem: 915

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Bankovní a poradenská pobočka v Berouně hledá nového majitele

Bankovní a poradenská pobočka v Berouně hledá nového majitele

(20. listopad 2016) V centru Berouna v Havlíčkově ulici najdete už dva roky pobočku Partners market. Místní si sem zvykli…

Reklama
yoga