Úspěšná parní premiéra

Bez nadsázky lze říct, že velikonoční svátky si všichni návštěvníci skanzenu těžby vápence v Solvayových lomech užili pěkně pod parou. Není divu. Doslova se tu psaly dějiny.

Zájemců o svezení po úzkorozchodné trati v areálu bývalého vápencového lomu, ležícího mezi Svatým Janem a Bubovicemi, bylo díky slunečnému počasí hodně. Rodiče či prarodiče popisovali dítkám, že takto to tady kdysi vypadalo, ale ouha. Neměli pravdu. Ačkoli se začátek těžby v tomto areálu datuje již na konec první světové války, parní lokomotiva tu neměla premiéru jen novodobou, ale skutečnou. V době aktivního fungování lomu zde totiž vagóny buď tlačili dělníci, nebo tahala lokomotiva s dieselovým motorem. A aby toho nebylo dost, tak maličká párovka, která od čtvrtka do neděle tahala vagony s turisty, oslaví letos teprve první narozeniny. Tato replika parní lokomotivy Orenstein & Koppel byla totiž 1. Kolínskou lokomotivní s.r.o. vyrobena teprve loni. Zimu strávila v dopravní hale Národního technického muzea na Letné a současné angažmá je tak pro ní první pořádný zápřah.

„Samozřejmě bychom si moc přáli, aby byl takovýto unikát trvalou součástí naší expozice. Bohužel tomu tak ale není. Lokomotivu máme díky vstřícnosti jejích výrobců jen zapůjčenou a parní svezení tak budeme nabízet pouze několik víkendů do začátku prázdnin“, posteskl si Ivo Novotný se spolku Barbora. Jestli se parní lokomotiva někdy v budoucnu do skanzenu vrátí, není jisté, a tak si nenechte šanci vyzkoušet jízdu pod parou utéct.

hlasovalo celkem: 1022

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga