Doufám, že některé z mých dětí bude pokračovat

S otcem založil již na počátku roku 1990 soukromou geodetickou kancelář, která se za čtvrt století se dostala mezi největší stabilní a trvale rostoucích společnosti v oboru. Od podzimu 2014 je Martin Hrdlička navíc starostou Tetína a chystá projekt, za který by se nemuselo stydět ani ministerstvo kultury.

Když se úspěšný podnikatel rozhodne zapojit do politiky, obvykle si vybere senát. Pokud ho zajímá místní dění, uplatňuje vliv z pozadí. Vaše firma působí v geodézii, a to v mezinárodním měřítku. Post v obecním zastupitelstvu na Tetíně tak vašemu podnikání těžko prospěje. Co vás vedlo do komunální politiky?

V obecním zastupitelstvu jsem působil šestnáct let. Již v lednu 1990 jsem byl za Občanské fórum, které jsme na Tetíně založili, kooptován do tehdejšího národního výboru. Po čtyřech volebních obdobích, kdy jsem byl zastupitelem nejprve za Občanské fórum a později za ODS, jsem si dal pauzu. Potom se ale v obci objevily věci, které se mi nelíbily. To v důsledku vedlo k tomu, že jsme založili hnutí Tetín 2010. V loňských komunálních jsem ho jen nepodporoval, ale postavil se do čela kandidátky. Volby jsme vyhráli, tak jsem starostou. A co mě do komunální politiky vedlo? Naše rodina je na Tetíně již od roku 1872 a tak bych chtěl svoje zkušenosti a vazby využít ve prospěch místa, kde žiju.

Dlouhá léta stojíte v čele úspěšné rodinné společnosti, ve které jsou konečná rozhodnutí na vás. V zastupitelstvu Tetína ale rozhoduje většina. Nemáte tendence, podobně jako jiný úspěšný podnikatel v současné vládě, řídit obec jako firmu?

Nemám. A dost dobře by to ani nešlo. Jsem neuvolněný starosta a výkonu funkce tak mohu věnovat jenom část svého pracovního času. Mám kolem sebe naštěstí celou řadu schopných lidí. Povedlo se nám obnovit práci výborů, máme pracovní skupinu pro vnější vztahy, investiční rozvoj… To by pochopitelně nešlo bez zapojení lidí, kteří nejsou členy zastupitelstva. Je to jednoznačně týmová práce.

Funguje tetínské zastupitelstvo na bázi koaliční dohody, nebo je to o domluvě devíti lidí, kteří v něm sedí?

Jak v čem. Naše hnutí vyhrálo volby již v roce 2010, ale nepostavili jsme starostu. To byla chyba, ze které jsme se o čtyři roky později poučili. To vedlo k poměrně vypjaté situaci a vyhrocené předvolební kampani. Získali jsme čtyři mandáty a společně s jedním zastupitelem za ODS sice máme koaliční většinu, na konkrétních věcech ale spolupracujeme i s opozicí. Nedá se říct, že bychom se k sobě chovali nepřátelsky a zastupitelstvo bylo natvrdo rozdělené. Prostě problematika vesnice je trochu jiná než ve městě.

Přijal byste nabídku na vstup do vyšších pater politiky?

Teď určitě ne. Jsme v podstatě na začátku volebního období a máme projekty, které sahají až do toho následujícího. Krom toho mám spoustu plánů i ve firmě, takže politická kariéra na vyšší úrovni nepřipadá v úvahu.

Myslel jsem to obecně, teoreticky, bez stanovení konkrétního času.

Ve vzdálenější budoucnosti to nevylučuji. Dovedu si představit, že bych se politice věnoval, ale rozhodně ne v nejbližších letech.

Problémem řady úspěšných rodinných podniků je, že se nenajde pokračovatel. Má společnost Hrdlička dědice?

Firma vznikla jako rodinná a já bych to tak rád udržel i do budoucna. Doufejme, že se to i ve třetí generaci podaří. Firmy, které dnes tvoří Hrdlička Group, dohromady zaměstnávají okolo dvou stovek lidí a to je samozřejmě velká zodpovědnost. Doufám ale, že se některé z mých pěti dětí ujme žezla a tradice bude pokračovat. Já ale zatím, doufám, nepatřím do starého železa. Nepomýšlím proto  na brzký odchod. Dalo by se říct, že pracuji na předání, ale v dohledné době k němu, dá-li mi Pán Bůh zdraví, nedojde.

Před pěti lety se vaše společnost pustila do rozsáhlé a nákladné rekonstrukce chátrající vily v České Lípě. Tamější starostka ji v roce 2011 označila za podnikatelský čin roku. Proč jste si pro podobný projekt nevybral objekt v našem regionu?

Je pravda, že na Tetíně by se jich našlo hned několik. V tomto případě jsem se ale rozhodl prostředky použít jinde. Společnost Hrdlička není vázána jen na tento region, dokonce ani jen na Česko. Působíme v několika evropských zemích, Karibiku, Africe a přesto, že jsem patriot, dost dobře nemohu investovat jenom v místě, kde bydlím. V České Lípě jsme narazili na krásný objekt, který si rekonstrukci zasloužil. Jsem rád, že se povedla, a že v prostorách nádherné vily není jen naše pobočka. Konají se tam svatby, kulturní programy, je to živé místo, kde je lidem dobře. A že nás tamní radnice ocenila samozřejmě potěší.

V současné době se pod vaším vedením rodí jiný, daleko ambicióznější projekt k připomenutí a uctění mučednické smrti Svaté Ludmily. Jedná se o velmi rozsáhlou akci, která dalece přesahuje hranice Tetína a jejímž vrcholem by měly být oslavy v roce 2021. Takto koncepčně a dlouhodobě plánuje snad jenom Evropská unie.

Jasně. V Česku není zvykem plánovat dále, než za horizont jednoho volebního období. To je ale samozřejmě chyba. Já jsem z rodinné firmy zvyklý plánovat velké věci dlouhodobě. A výročí 1100 let od smrti Svaté Ludmily velká věc rozhodně je. Přesahuje obec, přesahuje region, my bychom ale chtěli, aby oslavy právě na Tetíně vyvrcholily. Tak jsme se aktivně a v dostatečném předstihu tohoto úkolu chopili. Jsme na úplném začátku a jediné co víme s jistotu je, že finále bude v roce 2021. Máme představu o tom, čeho chceme dosáhnout. Na Svatou Ludmilu a její odkaz je možné koukat z mnoha různých úhlů. Jsem katolický křesťan, ale uvědomuji si samozřejmě, že nebyla „jen“ světicí. Byla učitelkou, která se podílela na výchově Svatého Václava, stála u zrodu Přemyslovského rodu… V dnešní době, kdy Češi, ale tak trochu celá Evropa hledá svoje kořeny, by nám ona mohla pomoci uvědomit si, odkud jsme a kam jdeme.

Pro obec, která má 860 obyvatel a rozpočet v řádu několika málo milionů, je to samozřejmě nemyslitelné, aby takovýto projekt připravovala sama. Pokud bychom pevně nevěřili v to, že se nám podaří získat na naši stranu velkou řadu partnerů, nemělo by smysl vůbec začít. Budeme hledat podporu v okolních obcích, v Berouně, u katolické církve, u představitelů České republiky i v zahraničí.

… třeba také u sdružení obcí Bohemia Centralis, jehož je Tetín nejmenším členem.

Nevím přesně, jak tahle organizace vznikla, jistě má nějaký smysl. Když jsem se jako nový starosta přišel na první schůzku a seznamoval s tím, proč jsme jejími členy, řekly mi přítomné dámy „pane starosto, Tetín je přeci perla regionu“. S tím samozřejmě nelze než souhlasit.

hlasovalo celkem: 878

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga