Jak je to vlastně s tou objížďkou?

Od 7. září motoristé projíždějící Loděnicí musí čelit nemalé komplikaci v podobě uzavřeného silničního mostu. Hned od začátku tento problém vyvolal mnoho diskuzí. Naše redakce nechtěla zůstat pozadu a tímto tématem se také zabývala.

Jednou z nejzásadnějších otázek se stala možnost využití dálnice jako objízdné trasy. Tu jsme řešili v článku z 2.10. "Opravdu se může na dálnici zadarmo?" a vlivem nepřesných informací, jsme čtenáře upozorňovali, aby se dálnici bez dálniční známky vyhnuli obloukem. Hned v následujícím vydání Kurýru jsme chybu napravili. Touto cestou se za naše pochybení chceme ještě jednou omluvit.

 2.10.2015

Opravdu se může na dálnici zadarmo?

Vedoucí odboru dopravy berounské radnice Miroslav Jerling uvedl na jednání zastupitelstva v reakci na dotaz našeho šéfredaktora, že v důsledku havárie silničního mostu v Loděnicích smí používat objízdnou trasu po D5 i osobní vozy bez platné dálniční známky a že by to řidiči měli vyčíst z dopravních značek. Projeli jsme (pro jistotu vozem se známkou) a nevyčetli jsme o výjimce nic. Pokud by byl Jerling policista (což dlouhá léta byl), šlo by brát jeho prohlášení jako pokyn, který je nadřazený vodorovnému i svislému dopravnímu značení. On už ale není příslušník, je jen úředník. Takže vjet na dálnici bez známky raději nezkoušejte.

 

16.10.2015

Na objížďku po dálnici opravdu můžete bez známky

Nečekané uzavření silničního mostu na průjezdu Loděnicemi značně zkomplikovalo dopravní situaci v regionu a vyvolalo řadu nejasností. Jednou z nejzásadnějších se stala otázka, jak je to s možností využití dálnice D5 jako objízdné trasy. Omlouváme se za zmatky, které jsme do již tak nepřehledné situace nechtěně vnesli příspěvkem v minulém Kurýru. Na článek obratem reagoval vedoucí odboru dopravy berounské radnice Miroslav Jerling. Citujeme z jeho vyjádření. „Zákon č. 13/1997Sb., o pozemních komunikacích v ustanovení § 20a – osvobození od dálničního poplatku, v odstavci 2 uvádí: Je-li nutno při uzavírce podle § 24 užít pro vedení objížďky zpoplatněné komunikace, je možné užít tuto komunikaci bez zpoplatnění. To v praxi znamená, že pokud je dopravními značkami vyznačena objížďka a navedena na dálnici, mohou jí vozidla, která smějí vjíždět na dálnici, použít bez poplatku, tedy u osobních vozidel bez dálniční známky. Toto neplatí u vozidel s konstrukční rychlostí nižší než 80 km/hod. Ta na dálnici nesmějí vjet ani v tomto případě a je pro ně vyznačena jiná objízdná trasa.“

Pokud tedy jedete vozidlem, které splňuje technické podmínky pro použití dálnice a značená objížďka vás navede na dálnici, smíte jí použít i bez platné dálniční známky. Ale pozor – mějte oči na šťopkách a bedlivě sledujte dopravní značení. Když nesjedete z dálnice v místě, kde jí objízdná trasa opouští, máte problém.

 

Pokud vás toto téma zajímá, naše redakce doporučuje pro získání více informací tyto webové stránky https://mostlodenice.wordpress.com/

hlasovalo celkem: 1305

Diskuse ke článku (1)

  1. Lenka Křivánková:
    lis 21, 2015 at 12:34

    Dobrý den, milá redakce Kurýra! Děkuji za zveřejnění odkazu na můj web. Věřím, že informace na něm uváděné Vaši čtenáři uvítají.


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Reklama
yoga