Jíří Prošek: Příběh o třech mušketýrech a jedné lekci z počtů

Koupí a následnou rekonstrukcí Plzeňky získal Beroun důstojné místo pro pořádání kulturních společenských, ale také komunálně politických akcí. Ve středu 23. září tak mohlo poprvé proběhnout zasedání městského zastupitelstva v nových prostorách. A byla to premiéra věru nečekaná, ve které nechybělo napětí, emoce, vášeň ani tragikomické scény. Bohužel z tohoto představení odcházela většina diváků i účinkujících, zmatena a znechucena. Momentů, které způsobily tento stav, nabídlo jednání hned několik. Osobně považuji za naprosto zásadní dva.

Tím v pořadí prvním bylo zavedení zcela nového prvku v jednání zastupitelstva. Hlasování nohama. Jeho průkopníky se stali zastupitelé Havel, Patera (Beroun sobě) a Mišina (ANO). Poté, co v diskuzi jasně vyjádřili svůj názor na daný problém, těsně před hlasováním se hrdě vztyčili a beze slova opustili jednací sál, aby se bezprostředně po jeho skončení vítězně vrátili. Tito tři mušketýři tím v daný okamžik vyslali překvapivou, nejasnou a těžko čitelnou zprávu o své představě dalšího fungování v zastupitelstvu. Naprosto jasná a křišťálově čistá zpráva by to naopak měla být zpráva pro všechny voliče. Kdo se záměrně vyhýbá hlasování, neměl by kandidovat. A když už kandiduje (v čemž mu při zachování pravidel demokracie nejde zabránit), neměl by být zvolen (čemuž je v zájmu efektivního fungování demokracie naopak potřeba zabránit).

Většina přítomných ještě nestačila vstřebat hlasovací dezerci a jeden z jejích hrdinů se opět ocitl ve středu dění. Zastupitel Patera, který nebyl u klíčového hlasování fyzicky přítomen, si vzal slovo a zpochybnil s přibližně hodinovým odstupem jeho výsledek. V tu chvíli se celé zasedání definitivně změnilo ve frašku, protože se po krátké přestávce v opakovaném (ne)hlasování ukázalo, že měl pravdu. To vše v přímém on-line přenosu, jehož záznam zůstane zachován pro příští generace.

Jiří Prošek

hlasovalo celkem: 1313

Diskuse ke článku (1)

  1. Lucie Jakubů:
    lis 12, 2015 at 11:34

    Je to k pláči!


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Reklama
yoga