Beroun podle čínského horoskopu

Hladký průběh a konečný výsledek volby nového vedení města pro mě byl natolik nepochopitelný, že mi nezbylo než hledat vysvětlení jinde, než jsem byl doposud zvyklý. Pragmatické přemýšlení jsem nahradil fatalistickým (=osudovým) přístupem. A ejhle, ono to do sebe zapadá.

Co nastane po bouři?

V předvečer mimořádného zasedání zastupitelstva se nad Berounem přehnala bouřka. Oblohu křižovaly blesky a na zem se snášely provazy deště. Hodiny ukazovaly přibližně půl osmou večerní (to by sedělo), ale na kalendáři byl začátek února. Jen těžko lze utéct před otázkou, proč z nebe nepadají sněhové vločky, ale proudy vody. Bouřku v únoru nad Berounem fakt nepamatuju. Stejně tak nepamatuju už druhou změnu starosty uprostřed volebního období. Má to souvislost? A jak si vysvětlit, že volba nového starosty proběhla den poté, kdy pro významnou část obyvatel zeměkoule (= Číňany) začal nový rok? Pojďme se nad tím společně zamyslet. Může to být samozřejmě jen náhoda. Ale také je nám tím možná shůry něco sdělováno. Prezident Miloš Zeman se nám soustavně snaží vštípit, že budoucnost světa nemáme hledat v Bruselu, ale za čínskou zdí. Tak se tomu konečně přestaňme bránit. Podívejme se na místní politické události optikou čínského horoskopu. Třeba nám to pomůže věci pochopit. A když ne, mohla by to být alespoň zábava. Perioda našich komunálních voleb se příliš nepotkává se střídáním roků v čínském kalendáři. Zatímco my chodíme k urnám na podzim, Číňané vítají nový rok na přelomu ledna a února. Do našeho čtyřletého funkčního období tak zasahuje vždy celkem pět patronů. V následujícím textu se pokusím srovnat průběh aktuálního volebního cyklu s průběhem příslušných čínských roků a jejich základními charakteristikami dle horoskopu. Ty jsem stáhnul (přiznávám, že bez dovolení) z webu cinskehoroskopy.cz. Příslušné charakteristiky by měly vystihovat vlastnosti lidí v těchto letech narozených. My je můžeme použít i pro pochopení „narozených“ či proběhnuvších událostí podstatných pro město. Pohodlně se posaďte, začínáme.

Rok Dřevěného koně (31. 1. 2014 – 18. 2. 2015)

Charakteristika: Tito lidé jsou intuitivní a přizpůsobiví. Jsou to šikovní řečníci a mají vynikající přesvědčovací schopnosti, ale jsou hodně nerozhodní. Rádi mají na výběr více možností a více směru, kterými se mohou vydat, aby v závislosti od situace mohli stále měnit svůj názor. Mohou často mást kolegy a přátelé, ale Koně jsou lidé, kteří jsou schopni přizpůsobit se a splynout s davem. Nicméně Vás dokážou povzbudit, rozesmát a vrátit Vám úsměv na tvář dřív, než si stihnete uvědomit, že je něco špatně.

Do tohoto čínského roku z berounské komunální politiky časově zapadá hodně konfrontační, místy agresivní a trošku populistická volební kampaň, samotné komunální volby a plus mínus první čtyři měsíce z funkčního období stávajícího zastupitelstva. Během nich proběhlo ustavující zasedání (na kterém se starostkou stala Šárka Endlová a místostarosty Ivan Kůs a Josef Urbánek) a první pracovní zasedání (na něm se do nepsané koalice prvně zostra pustila nepsaná opozice).

Rok Dřevěné kozy (19. 2. 2015 – 7. 2. 2016)

Charakteristika: Tito lidé jsou velkorysí a vysoce etičtí. Jsou starostliví a užiteční. Často jsou obklopeni přáteli nebo společníky. Starostlivá, jemná a soucitná povaha těchto lidí láká ostatní. Nicméně jejich upřímnost a velkorysost jsou někdy zneužité, a to zraňuje jejich city.

Toto období skončilo doslova před pár dny a s výjimkou volby nového vedení se v něm udály všechny nedávné podstatné a zvratové situace. Hned na samotném začátku rezignoval Josef Urbánek, město oslavilo 750 let od sepsání první dochované písemné zmínky o jeho existenci, otevřelo rekonstruovanou Plzeňku v jejíchž prostorách se (ne)podařilo prodat pozemky na golfovém hřišti. Vyplavala na povrch kauza, díky níž se na pokraji klinické smrti ocitla městská policie, autobusové nádraží se přestěhovalo k vlakovému a krátce před vánocemi starostka Endrlová složila funkci.

Rok Ohnivé opice (8. 2. 2016 – 27. 1. 2017)

Charakteristika: Tito lidé jsou vynalézaví, inteligentní a tvořiví. Mají extrémní odhodlání. Dává jim to sílu, odolnost a vytrvalost. Jsou dobrodružní a stále hledají nové věci, které by mohli vymyslet, hrát nebo zkusit. Nikdy nezůstanou v klidu. Jsou velmi zvědaví, a to zejména v souvislosti k věcmi, se kterými se dosud nesetkali. Tito lidé jsou obzvláště vrtkaví a nestálí při výběre partnera.

Na samotném začátku tohoto čínského roku se postavili do čela Berouna Ivan Kůs (jako starosta) a Michal Mišina (jako místostarosta). Podařilo se odložit kontroverzní rekonstrukci mostu na Zavadilku, snad se podaří stabilizovat městskou policii. V porovnání s minulým obdobím by mělo jít o klidnější etapu, minimálně v oblasti praktického čerpání nejrůznějších grantových peněz, ale dopředu nikdo neví, co život přinese. Poznámka o vrtkavosti a nestálosti při výběru partnera, kterou čínská charakteristika končí, dává tušit, že nudit se možná nebudeme a stát se může všechno.

Rok Ohnivého kohouta (28. 1. 2017 – 15. 2. 2018)

Charakteristika: Tito lidé jsou přímí a vtipní, talentovaní a snadno se rozhodují. Milují dobrodružství a neustále hledají důvody k objevování a překonávání nových výzev. Díky své inteligenci a racionálnímu smýšlení budou velmi úspěšní. Tito lidé si hodně váží svého zevnějšku, a proto věnují i spoustu času tomu, aby vypadali dobře. Jsou populární, velice schopní pořadatelé, rádi plánují večírky a různé akce. Mohou být trochu panovační a nezdvořilí, dokáží ranit city svých kolegů a přátel. Díky tomu, že jsou kreativní, nadaní a odvážní, dokážou být skvělými vůdci.

Měl-li by se tento čínský rok odvíjet v Berouně podle výše uvedené charakteristiky, čeká město pohodových a úspěšných dvanáct měsíců. Most na Zavadilku se podaří opravit při zachování téměř neomezeného provozu motorových vozidel, do řad městské policie bude její velitel vybírat nové strážníky z dlouhé řady kvalitních adeptů, do šťastného konce dospěje letitá kauza zimního stadionu, dostaví se příjezdová cesta do golfového areálu a z pod skládky na Lištici vytryskne na pozemcích pana Šebely zázračný léčivý pramen, díky němuž se konečně dočká spravedlivé satisfakce…

Rok Psa v elementu země (16. 2. 2018 – 4. 2. 2019) – perspektiva

Charakteristika: Tito lidé jsou realisti a chladně uvažující. Ve své práci a životě působí velmi organizovaně a systematicky. Jsou spolehliví, disciplinovaní, chytří a pravdomluvní. Jsou racionální, podporující ostatní, stabilní a nenároční. Element Země jim dodává bezpečnost, což se projevuje sebejistotou. Než udělají rozhodnutí, jsou ochotni naslouchat názorům ostatních. Tito lidé jsou skvělými vůdci, a to právě proto, že jsou to tak důvěryhodné, spolehlivé, vysoce organizované a diplomatické osoby.  

Těžko bychom si mohli přát lepší charakteristiku pro období, v němž bude probíhat kampaň a během kterého především zvolíme nové zastupitelstvo. A pak že nebude dobře…

hlasovalo celkem: 893

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga