Alžběta Táborská: Politika není škola, tady se žádné pololetní vysvědčení nedává

Beroun má za sebou velmi bouřlivý první poločas komunálního volebního cyklu. Během dvou let se zásadně změnilo vedení města a více jak čtvrtina zastupitelstva. Jak vidí současnou situaci a svoje politické angažmá nejmladší zastupitelka Alžběta Táborská?

Na našem redakčním webu jsme po letošním ročníku závodu dračích lodí v Berouně přinesli spekulativní zprávu, že budete coby bubenice berounské posádky možná novou starostkou. Vycházeli jsme z toho, že dosud bubnoval vždy úřadující starosta či starostka. Mohlo by se to reálně stát? Tedy že budete berounskou starostkou?

V tomto volebním období pravděpodobně ne, do budoucna tuto možnost samozřejmě nevylučuji. V komunálně-politických kruzích jsem zatím opravdu jen chvíli a mám takový dojem, že bubnování na vítězné dračí lodi asi není úplně dostačující výbava pro výkon funkce starostky. Mým současným cílem je získat co nejvíce zkušeností jako zastupitelka. Na druhou stranu do dalších komunálních voleb je daleko a za posledních pár let se ukázalo, že v Berouně je možné leccos. Takže se budu držet obligátního „nikdy neříkej nikdy“.

Nechala jste se ke kandidatuře v komunálních volbách dlouho přemlouvat?

Ne. Věděla jsem, že mi přinese spoustu cenných zkušeností. A byla to pro mě výzva, kterou jsem s potěšením přijala. Také si myslím, že je to relativně jednoduchý způsob, jak se aktivně zapojit do dění v Berouně a dozvědět se víc o motivech lidí, kteří jsou na nejvyšších postech. Pochopit je a přispět svými názory do diskuze.

Napadlo vás, že když kandidujete z šestého místa, mohla byste reálně zasednout v zastupitelstvu?

Před volbami jsem o tom moc nepřemýšlela. Po volbách jsem se stala na kandidátce PRO Beroun první náhradnicí a možnost, že se během následujících čtyř let stanu zastupitelkou, začala být celkem reálná. Po rezignaci mé předchůdkyně se tak stalo rok a půl po volbách. Měla jsem tak dost času „na přípravu“. Upřímně přiznávám, že jsem v zastupitelstvu usedla ráda. Sledovat výstupy některých mých kolegů živě je mnohem větší kulturní zážitek, než se na ně dívat doma on-line nebo ze záznamu.

Říkáte si dnes, že „kdybyste to věděla, tak byste do toho nešla“, nebo vás aktivní role v komunální politice baví?

Zastupitelská role mě baví, dokonce velmi. Nutí mě zajímat se o komunální politiku a problematiku našeho města daleko více, než jsem to dělala před tím. Navíc mám možnost ověřovat si různé informace, které často vzbuzují velké emoce mezi širokou veřejností. Stále více se utvrzuji v tom, že nic není černobílé a žádným rozhodnutím se nejde zavděčit všem. O to důležitější je o věcech přemýšlet a hlasovat vždy tak, abych byla schopná zdůvodnit, proč jsem byla pro, nebo proti. A o to se snažím.

Takže budete chtít za dva roky svůj zastupitelský mandát obhájit?

V příštích komunálních volbách rozhodně kandidovat chci.

To už se ale jako úřadující zastupitelka asi nespokojíte se šestým místem na kandidátce.

Před minulými komunálkami jsem přijala pozvání na kandidátku, která mi byla svým programem a lidským složením blízká. Teď jsem v úplně jiné situaci. Jsem zastupitelkou, mám více informací, zkušeností a také vlastních představ, co by šlo dělat jinak. Vím, co bych chtěla, a co rozhodně nechci. Budu chtít do věcí dopředu hodně mluvit a mít možnost vše podstatné ovlivňovat. K tomu je samozřejmě potřeba být na kandidátce vysoko. Ideálně nejvýš. Do voleb zbývají ovšem ještě dva roky, do té doby se může udát spousta věcí. Nechám se tedy překvapit, jak to nakonec dopadne.

Máte recept na sestavení potenciálně úspěšné kandidátky? V minulých volbách se o přízeň voličů ucházela v dresu PRO Beroun řada známých osobností, ale nakonec z toho byl jen jeden mandát.

Věřím, že na potenciálně úspěšné kandidátce by se měli objevit lidé, kteří jsou odborníky ve svém oboru, jsou ochotní pracovat pro město a o problémech kriticky přemýšlet. A navíc se to o nich veřejně ví. Zní to možná jako utopická představa, ale já vím, že takoví lidé v Berouně žijí. Jen si musíme dát tu práci, a přesvědčit je, že vstup do komunální politiky není nic nemorálního. Což s ohledem na úroveň české politiky ve všech jejích patrech nebude úplně jednoduché. Podle mě nezáleží na tom, za jakou stranu nebo volební uskupení lidé kandidují. Důležité je, aby se po volbách vytvořil v zastupitelstvu tým lidí ochotných spolupracovat, a shodnout se na klíčových rozhodnutích, která budou Beroun posouvat směrem k plynulejší dopravě, průhlednému rozdělování dotací a optimálně fungujícímu městskému úřadu. Na radnici budou sedět vždy jen ti, kdo vyhrají volby. A ti, kteří to ani nezkusí a nebudou v nich kandidovat, nevyhrají. I kdyby byli sebelepší.

V Berouně klesla v minulých volbách účast pod 35%. To je ve srovnání s podobně velkými městy hodně žalostný výsledek. Co je potřeba udělat proto, aby přišlo v roce 2018 k urnám více voličů?

Po tom, co se stalo v Berouně od minulých voleb, to bude opravdu těžké. Chápu, že spousta lidí je velmi mírně řečeno rozladěná a pochybuje o smyslu voleb. Naštěstí máme na nápravu dva roky. Nejdůležitější je podle mě pořád dokola vysvětlovat, jak přesně komunální politika ovlivňuje život jednotlivce a o čem všem se na radnici rozhoduje. Městští zastupitelé určují, kolik peněz půjde na provoz základních a mateřských škol, kolik na opravu chodníků a jaká budou dotační pravidla pro různá odvětví… Vážím si toho, že žijeme v demokracii a jít jednou za čtyři roky zvolit ty, kdo budou několik dalších let řídit město, je to nejmenší, co můžeme pro jeho dobré fungování udělat.

Jak s odstupem času hodnotíte výsledek berounských komunálních voleb v roce 2014?

Omezím se na hodnocení optikou našeho sdružení PRO Beroun. Byli jsme nové a na poslední chvíli vzniklé uskupení. Ambice asi byly vyšší, ale pro mě osobně je jeden získaný mandát uspokojivý výsledek. Dostali jsme se díky němu do hry, můžeme se otrkat, sbírat zkušenosti, lépe poznat soupeře. To vše je pro budoucí úspěch hodně důležité.

A jaké byste vystavila berounskému zastupitelstvu pololetní vysvědčení?

Politika není škola. Tady žádné „pololetí“ neplatí. Vysvědčení se dává u dalších voleb a vystavují ho voliči. Já jen doufám, že si dělají průběžně poznámky. Kdo byl v čem dobrý, kdo tak trošku švindloval…

hlasovalo celkem: 384

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga