Víte, že Počapelský vršek je jen zdánlivě obyčejné místo?

Kopec na okraji města a na něm stojí kostel, jakých je po celé matičce zemi spousta. Počapelský vršek je ale jen zdánlivě obyčejné místo. Ve skutečnosti tudy doslova kráčely dějiny českého království.

Na místě dnešního kostela stál dřevěný kostelík. Ten byl významný proto, že ho nechal postavit Václav I. Ten do Popovic totiž jezdil na svůj lovecký hrádek. Václav umírá v září 1253 právě tady v Počaplech u Berouna. Zajímavostí je, že jeho tělo nabalzamovali a odvezli do Prahy, ale vnitřnosti uložili v původním dřevěném kostelíku. Na konci 17. století se nachýlil čas - kostel zchátral a musel být stržen. Význam tohoto místa ale nekončí.

Píše se rok 1732 a na Počapelském vršku vyrůstá zcela nová stavba. Jejím autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer, mimo mnoha jiných staveb autor chrámu i kostela svatého Mikuláše v Praze - nejspíš nejslavnější barokní architekt. Výstavba trvala asi rok. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní a v průčelí ho zdobí hranolová věž orientovaná k západu. Až do roku 1940 tu nebyly žádné hodiny. Tehdy byly poprvé instalovány za finanční pomoci okolních obcí.

V těsné blízkosti kostela se nachází hřbitov. Pokud se vydáte do jeho staré části, nespustíte oči z velkého množství litinových náhrobků, které jsou mnohdy přímo uměleckým dílem. Jsou také důkazem železářské tradice našeho regionu. Pokud se budete dívat pozorně, naleznete i hrob králodvorského rodáka a slavného malíře Jana Preislera. 

Až příště pojedete kolem, vzpomeňte si, že se zde psaly dějiny, a že počapelský kostel je něco víc, než jen obyčejný kostel.

hlasovalo celkem: 579

Diskuse ke článku (1)

  1. Miluše Richtářová:
    led 25, 2017 at 11:04

    Moje rodné místo... Děkuji !!!! Srdíčko mi poskočilo. :)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga